VI Zagórzańskie Spotkania Chórów "LAUDATE DOMINUM" już za nami. Wystąpili bliżsi i dalsi sąsiedzi oraz przyjaciele mszańskich chórów - w sumie zaśpiewało 9 chórów, czyli ponad 300 śpiewaków.  Honorowy Patronat nad "Spotkaniami" objął Ksiądz Prałat Józef Poręba - były kustosz Bazyliki MB Bolesnej w Limanowej.

Tegoroczny festiwal muzyki zainaugurowano mszą św. w oprawie liturgicznej Chóru "Magnificat" z Ludźmierza, który działa przy Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej Królowej Podhala. Śpiewacy w barwnych regionalnych strojach dali popis swoich umiejętności, co zaowocowało bisem. Także Chór "Cantabile" Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprezentował się w całej swojej krasie. Panie poradziły sobie z niełatwym repertuarem bardzo dobrze - wręcz śpiewająco.

Zgromadzonym w Kościele Św. Michała Archanioła słuchaczom swoje umiejętności prezentował także Chór "Oremus". To stały bywalec "Spotkań" i najliczniejszy z przybyłych zespołów. W tym roku ponownie zaśpiewał - po małej przerwie - pod batutą s. Janiny Mijalnej. Zaraz po "największym" chórze zaśpiewał jeden z gospodarzy - Chór Dziecięcy MOK Mszana Dolna. Młodzi wiekiem śpiewacy w niczym nie ustępowali innym występującym - byli pewni każdej nuty i dzielnie podążali za wskazówkami swojego uśmiechniętego dyrygenta Piotra Matusiewicza.

Bardzo ciekawie zaprezentował się Chór "Belcanto" z Dobrej. To młody zespół - razem ćwiczą dopiero 9 miesięcy - ale pod batutą Urszuli Palka - Ranosz bez wątpienia osiągną wiele. Za to trzymamy kciuki!  Patrząc po twarzach zgromadzonych słuchaczy widać było, że styl chóru "przypadł" im do gustu, a wykonanie utworu "Matko scynśliwych powrotów" z towarzyszeniem basów szczególnie - nie ma to jak góralska dusza w muzyce.

Kolejnym po "Belcanto" beniaminkiem, który zaśpiewał na "Spotkaniach", był Chór Parafialny "Gloria Dei" z Poręby Wielkiej. Chór działa ledwie 2 lata, a już ma na swoim koncie występ m.in. w Katedrze Lwowskiej. Po raz pierwszy można też było wysłuchać w Mszanie Chóru Parafialnego im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki z Marcinkowic. Po koncertach m.in. we Włoszech i Węgrzech zawitał i do nas.

Zaśpiewali i drudzy z gospodarzy - Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka - pod batutą Piotra Wójcika. Pieśni sakralne i świeckie, Verdi czy Flasza - to dla nich nie ma znaczenia. Do każdego z nich podchodzą z pełnym zaangażowaniem i to słychać. Zawsze eleganccy i zawsze na najwyższym poziomie.

"Wisienką na torcie" tegorocznych Zagórzanskich Spotkań był występ Chóru Mieszanego "Canticum Iubilaeum" z Limanowej. Chórzyści swoim śpiewem uświetnili także mszę św. na zakończenie przeglądu, której przewodniczył Ks. Prałat Józef Poręba.

Dziękujemy wszystkim chórom za przybycie i za śpiew. Skromną formą podziękowania były pamiątkowe statuetki, dyplomy i książki ufundowane i wręczane przez włodaży Miasta Mszana Dolna i Powiatu Limanowskiego. Jeszcze raz dziękujemy i zapraszamy już za rok na kolejne już VII Zagórzańskie Spotkania Chórów "Laudate Dominum" .

Organizatorzy:

Parafia p.w. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej